Kahraman
Ömer Halisdemir

Pamukkale Üniversitesi Senatosu tarafından 15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında şehit düşen Ömer Halisdemir'in ismi Spor Merkezimiz'e verilmiştir.

ANA SAYFAYA DÖN

Ömer Halisdemir Kimdir?

20 Şubat 1974'te Niğde'nin Bor ilçesinde doğan Halisdemir, yedi çocuklu bir aileden gelmekte. Çocukluğunu Niğde'nin Bor - Çukurkuyu beldesinde geçirdi. Çukurkuyu'da okul sonralarında çobanlık yaptı. Hatice Halisdemir ile olan evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuğu dünyaya geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında çeşitli görevlerde yer aldı. Babası Hasan Hüseyin Halisdemir'in aktardığı bilgiye göre, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında öldürdüğü komutan Semih Terzi ile birlikte daha önceden Afganistan'da görev yapmıştı.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığında görevliyken komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi'yi göğsünden vurarak öldürdü ve ardından diğer darbe yanlısı askerler tarafından vurularak şehit edildi. Kendisine vur emri, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı tarafından verildi.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi makam aracı Külliye'ye giden yol üzerinde 3 araç tarafından sıkıştırılan Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, bu pusudan kurtulmayı başardı. Bir kalkışma olduğunu anlayan ve Özel Kuvvetler Karargâhı’nın da ele geçirilmek istendiğini öğrenen Aksakallı, en güvendiği adamını aradı ve karargâhtaki nöbetçi subaylara ulaşmaya çalıştı. Güvendiği askerlerine silahlarını alarak komutanlığın önüne gelmeleri emrini verdi.

Zekai Paşa, karargâhı aradığında, darbeci Terzi’nin "Ben oraya geliyorum. Kışlanın emniyetini sağlayın, içeriye komutanlardan kimseyi almayın, gerekirse ateş edin" emrini verdiğini öğrendi. Sonrasında Koruma Astsubayı Ömer Halisdemir’i arayan Zekai Paşa o anları şöyle anlattı: “Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et.”

Ömer Başçavuş, sonu ölüme varan bu emir üzerine vakur bir sesle Zekai Paşa'ya hitaben, "Baş üstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin" dedi.

Daha sonra ise darbe yanlısı astsubaylar Nedim Şahin ve Gökmen Ata ölü ele geçirilmiş; otuz altısı ise teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklanmıştır. Çeşitli Türk basın kuruluşları, Halisdemir'den "darbe girişimin seyrini değiştiren isimlerden biri" diye bahsetti. 24 Ağustos 2016'da başlayan Fırat Kalkanı Operasyonu'na katılan Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı askerler ise üniformalarına "Şehit Ömer Halisdemir" yazan apoletler takmıştır.

Halisdemir'in vurulduğu nokta özel bir kaplama ile koruma altına alınarak çiçeklerle süslendi. Dursun Ali Erzincanlı, Halisdemir'in öldürülmesi sonrasında kendisine atfen "30 Kuş" adlı bir şiir yazdı ve bu şiire bir klip çekildi. Ömer Halisdemir'i anlatan "30 Kuş" adlı şiirle aynı isme sahip bir kısa bir film de yapıldı.

Ağustos 2016'da Toroslar, Mersin'deki Şehitler Parkı'na kaide ve gövde uzunluğunun toplamı 4.60 metre olan bir heykeli dikildi. Daha sonra Türkiye'deki birçok meydan, cadde, okul ve öğrenci yurdu gibi yerlere kendisinin adı verildi. Ayrıca Niğde'de kendisi için bir hatıra ormanı da oluşturulmuş ve şehirdeki üniversiteye de adı verilmiştir.

Bugün 26 Ağustos 2016 Cuma. 15 Temmuz 2016 darbe gecesinin kaderini etkileyen yiğit kahramanlarımızdan Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir'in adı "Size öyle bir vatan bıraktım ki ebediyen sizin olacaktır." müjdesini veren büyük ecdadımız Sultan Alpaslan'ın Anadolu'yu fethedişinin 945. yıldönümünde, 25 Ağustos 2016 tarihli senato toplantısının 10-1 kararıyla Pamukkale Üniversitesi Spor Merkezine verildi.

Biliyorsunuz kahraman yiğit Astsubayımız Ömer Halisdmeir, özel kuvvetler komutanından aldığı emri şehadet şerbetini içeceğini bile bile gözünü kırpmadan vatan için, millet için, bayrak için yerine getiriyor. Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmeye çalışan terörist başını, alnının ortasından vuruyor. Akabinde 30 kahpe kurşunla şehit ediliyor.

İşte Pamukkale Üniversitesi Senatosu, bu topraklar için toprağa düşmüş kahramanlarımızı, şehitlerimizi unutmamak ve unutturmamak için onların anısına, ilk kez toplanan senatoda karar alarak Spor Merkezinin adını Şehit Ömer Halisdemir olarak değiştirmiştir. Pamukkale Üniversitesi Senatosunun aldığı bu tarihi, anlamlı kararla şehitlerimize olan vefamızla şehitlerimizin ruhunu şad etmek için bir nebze katkımız olursa bütün Pamukkale Üniersitesi camiası ve üniversitemizin senatosu olarak milnnet ve şükran duyguları ile milli, vicdani bir görev yapmanın onurunu duyacağız. Hep birlikte akademisyenlerimiz, idari personelimiz, sevgili öğrencilerimiz ve bütün Denizli halkı ile bu onuru yaşayacağız.

Kahraman şehidimiz Ömer Halisdemir ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Şairin deiği gibi "Alem kişi odur ki adını alemde andıra / Alemde ad kalır, alem gelir gider." Pamukkale Üniversitesi Spor Merkezinin adı ilelebet yaşayacak olan şehidimiz Ömer Halisdemir'e selam olsun. Ruhu şad olsun.

Saygılarımızla

İrtibatta Kalalım

Bizimle iletişime geçip önerilerini, sorularınızı ya da şikayetlerinizi bize kolayca iletebilirsiniz.

spormerkezi@pau.edu.tr T: 0258 296 28 68 / F: 0258 296 28 82

NEREDEYİZ?

Pamukkale Üniversitesi
Kınıklı Yerleşkesi
Denizli

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi 09.00-19.00
Pazar kapalı.